Eustory - evropská
historická soutěž pro
studenty středních škol_

History Campus Europe 14|14

Šárka Navrátilová

Ohlédnutí za první světovou válkou jako inspirace pro budoucnost v mezinárodních vztazích
Od 7. do 10. května 2014 se stal Berlín dějištěm ojedinělé akce. Čtyři stovky mladých lidí z 40 různých zemí světa se sem sjeli u příležitosti 100. výročí vypuknutí první světové války. Konal se tu totiž History Campus Europe 14|14, který dal účastníkům prostor k pestré výměně postojů a zkušeností k tématu, ale také otevřel diskuzi, jaký význam mají vzpomínky na válku pro naši budoucnost. Ani zástupci Eustory při takové události nemohli chybět a já jsem ráda, že jsem mohla být jednou z nich a mohu se s vámi podělit o své zážitky.
 
„První světová válka ukázala, jak moc byl svět ve své době propojený,“ upozornila německá kancléřka Angela Merkelová, která svým projevem zahájila historický festival v Berlíně. V jeho průběhu jsem si tato slova několikrát vybavila, protože i v naší době hraje propojení důležitou roli v životě jednotlivců, fungování obchodních společností, nebo dokonce v politikách celých zemí. Před sto lety vedlo propojení k vyhrocení jednoho lokálního konfliktu až na úroveň první světové války. Na začátku letošního května mladí zástupci z různých koutů světa ale ukázali, že od propojení je jen malý kousek ke komunikaci. A jsem ráda, že jsem mohla být jednou z účastníků History Campusu a sama se přesvědčit o tom, že když spolu budeme komunikovat, můžeme se bojům a soupeření vyhnout.
 
History Campus nebyl obyčejnou konferencí pro mladé k tématu první světové války. Organizátorům se podařilo v Divadle Maxima Gorkého přímo v centru Berlína vytvořit otevřený kampus, ve kterém účastníkům i zájemcům z řad široké veřejnosti nabídli celou řadu perspektiv jak na válečné události nahlížet. Pozvání na festival přijaly významné osobnosti z celého světa, které působí v oblastech kultury a politiky. Středečního zahájení festivalu se tak ujali německá kancléřka Angela Merklová a holandský spisovatel Geert Mak. Následující den byla na programu vernisáž výstavy Targets známé německé fotografky Herlinde Koelbl. V pátek měli účastníci možnost diskutovat s německým ministrem zahraničním Frank-Walterem Steinmeier. Na programu ale nechyběla třeba ani divadelní představení a koncerty, komentované prohlídky historických i uměleckých výstav, přednášky nebo debaty s odborníky. Musím přiznat, že občas bylo těžké představit si dopředu, jak některé akce mohou zprostředkovat válečnou látku. O to víc dojmů jsem si pak odnášela například z představení skejťáků nebo tiché diskotéky.
 
Každý z účastníků měl možnost rozvíjet své znalosti o válce a pochopení pro tyto události v jednom z 22 tématických workshopů. Protože se zajímám o historické a občanské vzdělávání, vybrala jsem si skupinu „Tvůj příběh první světové války“, který byl zaměřený na různé formy připomínání války v běžném životě mladých lidí, mimo jiné ve škole. Tématem nás provázel nizozemský tým z Evropské asociace učitelů dějepisu, kteří si pro nás připravili obrovské množství materiálů, které nás inspirovaly k podněcující diskuzi. Učili jsme se také, jak můžeme pracovat s různými zdroji. Zvlášť zajímavé bylo povídání o tom, jak vypadá výuka historie první světové války v různých zemích. Výsledkem z našeho workshopu byla krátká videa, ve kterých jsme se snažili zprostředkovat naše názory, jakými příběhy by se válka měla připomínat v roce 2018. Pokud byste ale čekali návrhy chladných památníků z kamene, tak vás asi zklameme. Naše skupina poskládaná z účastníků z celé Evropy se shodla na tom, že by vzpomínky na válku měly být zprostředkované budoucí generaci způsobem, který bude blízký každodennímu životu, například uměním.

Pokud vás zajímá, jak to na květnovém History Campusu vypadalo, můžete se začíst do společného blogu účastníků:
https://www.younghistoryforum.eu/, na které postupně doplňujeme výstupy z našich workshopů.
 

Partneři

                                         
       Odborní garanti 

                                   


Sponzoři knižních cen pro vítěze