Silent Stories of 1945

 
 
Tom Rett
PANT Z.S.
 
fotka_novinka-2.jpg
 
 
 

Jak souvisí historie druhé světové války s našimi životy dnes? A jak si budeme připomínat válku v budoucnosti? Od listopadu 2019 23 mladých lidí ze 17 zemí znovu odkrývá vzpomínky a testuje inovativní přístupy v souvislosti s odkazy druhé světové války. Svým Instagramovým muzeem Silent Stories of 1945 studenti inovativně přispívají k přeshraniční kultuře.

Rok 1945 znamenal zlom pro mnoho lidí v Evropě i mimo ni a zanechal zde své stopy až do dneška. V roce 2020, o 75 let později, různé interpretace 2. světové války a jejího konce stále rozdmýchávájí politické konflikty a veřejné debaty. Válečným vzpomínkám dominují národně zaměřená vyprávění a stále existuje mnoho příběhů, které dosud nebyly zaznamenány. Od listopadu 2019 do května 2020 provádějí Körber-Stiftung a EUSTORY digitální projekt pro mládež "Europe 1945-2020: Looking back, thinking forward" pro absolventy národních soutěží EUSTORY a partnerských organizací. Účastníci, vedeni týmem učitelů dějepisu a politologie a multimediálním novinářem, se zamýšleli nad odkazem roku 1945 - online v uzavřené virtuální učebně na platformě EUSTORY History Campus a v týdenním workshopu v Domě setkávání s hitorií ve Varšavě, v březnu 2020. Diskutovali o tom jaký je odkaz 2. světové války v různých zemích dnes, jak je oficiálně připomínán a jaké jsou vzpomínky na válku u běžných lidí. Studenti poté prozkoumali životní příběhy ve svých místních komunitách nebo rodinách, které dosud mlčely, protože se neshodují v jednoduchých kategorií, jako jsou - pachatelé, kolemjdoucí a oběti. Výsledky projektu si můžete prohlédnout ZDE
Projektu se zůčastnili také 2 vítězové 11. ročníku EUSTORY z České Republiky, Sabina a Honza:) Jejich zkušenosti najdete na stránkách EUSTORY.

 
1.jpeg
2.jpg
3.jpg